Články

O kurzu Školní mediátor s naší absolventkou

To, že se po bouřce vyčistí vzduch a slunce vyjde, je známé pořekadlo. Lze ho krásně přenést do oblasti konfliktů a vztahů při práci s dětmi ve škole, což mi podtrhla zkušenost zprostředkovaná v rámci kurzu Školní mediátor.  

Pokračovat ve čtení článku

Vzdělávání peer-mediátorů

Sedíme v kruhu a sdílíme, jaké pocity jsme prožívali od posledního setkání. Rozebíráme, jaké potřeby měl Ron Weasley při hádce s Harry Potterem v sedmém díle. 

Přemýšlíme nad tím, co znamená dobrovolnost, důvěrnost a proč je důležité sebeurčení. Brainstormujeme, jaké otevřené otázky bychom pro pochopení kontextu příběhů položili Popelce. Diskutujeme, jak podpořit kamaráda ocitnuvšího se v konfliktu. Hrajeme - hry i naštvané strany. A mediujeme. Karkulku a Vlka, rozhádané spolužáky. 

Pokračovat ve čtení článku

O peer-mediaci s peer-mediátorkou 

S Vivi spolupracujeme už od našich školně-mediačních začátků. Absolvovala první peer-mediační výcvik na nižším stupni víceletého gymnázia ve Varnsdorfu, kde v roce 2016 studovala. Dnes je studentkou speciální pedagogiky na Univerzitě J. E. Purkyně. A jako členka našeho týmu nám aktivně pomáhá šířit povědomí o školní mediaci. 

Přečtěte si rozhovor s Vivi, který poskytla portálu Restorativní justice, kde mj. říká: "Nejdůležitější pravidlo je důvěrnost. Co se řeší v procesu mediace, zůstává v kruhu mezi peer-mediátory a stranami konfliktu. Výjimkou jsou samozřejmě vážné případy ohrožující zdraví či život žáků". 

Pokračovat ve čtení článku.